Historie ČRS-Osečná

14.01.2012 07:53

Dne 2.června 1947 byl pod číslem jednacím  ZOB–III–C–1776 / 947 Zemským národním výborem v Praze, ve znění dekretu prezidenta republiky č. 81 / 45 Sb.  povolena činnost pobočního spolku s názvem „Rybářský spolek Ploučnice“ se sídlem v Osečné pod Ještědem.

Žádost o povolení spolku sepsal dne 22.března 1947 pan Jan Ujka, správce mlékárny v Osečné a zároveň první jednatel spolku. Stanovy spolku platily z roku 1936 – schválené Zemským úřadem v Praze č. j. 2891 / 2 z.c. 1936. Předsedou spolku byl tehdy pan Václav Sysel, rybářským hospodářem pak pan Jaroslav Sluka.

V roce 1957 jsou uváděni ve funkcích tito pánové: předseda spolku pan Josef Simon, jednatel pan Josef Šmíd, rybářský hospodář pan Bohuslav Hauft.

V roce 1958 je uváděn jako hospodář pan Rudolf Havelka, v roce 1959 pan Oldřich Hauzer a jako pokladník spolku je zmiňován pan Josef Mach.

V uváděném období se bojovalo o rybník v Chrastné, neboť ten byl součástí vojenského újezdu Ralsko. Hlavními bojovníky v této věci byli předseda MNV v Osečné pan Antonín Tomášek a zaměstnanec Ministerstva národní obrany v Praze pan Bohumil Pulpán.

V roce 1969 měl spolek celkem 36 členů, z toho jednu ženu.

Po tomto zmiňovaném období pracovali ve spolku jako funkcionáři tito pánové :

předsedové – Oldřich Petrásek, Václav Dvořák, Jaroslav Roubíček, Jiří Kupec

jednatelé – Miloš Kolomazník, František Roubíček, Josef Navrátil, Karel  Skořepa, Jiří Halla

hospodáři – Josef Stanislav, Josef Simon, Jaroslav Hauft

pokladníci – Karel Mišner, Karel Táborský, Jiří Randula, Jiří Halla, Josef  Portych

Organizace odolala sloučení v rámci akce slučování do velkých celků v letech sedmdesátých. Tehdy hrozilo sloučení s MD – ČRS Český Dub nebo Stráž pod Ralskem. Díky odhodlanému přístupu předsedy MNV Petra Hajleka, pana Josefa Navrátila a pana Václava Dvořáka bylo toto nebezpečí odvráceno. Protože naše organizace patří v rámci severočeského kraje k nejmenším, bylo nutno se se všemi úkoly řádně vypořádat, aby nebyla zavdána příčina k podobným pokusům. Díky pochopení  členské základny, pomoci obecního úřadu a zastupitelstva i funkcionářů MO pracuje organizace jako samostatná dodneška.

Dle dostupných dokumentů zpracoval 9.dubna 2007 Václav Hvízdal